המדריך לבטון מוחלק

אל תפספסו את המחירים שלנו! 

בטון מוחלק הוא אחד מפתרונות הריצוף הנחשבים ביותר בפרויקטים של בניית בתים ושיפוץ דירות, על אף שרבים אינם מכירים אותו או שלא ראו אותו מימיהם ולכן לא יכולים להעריך את מידת האטרקטיביות שלו. מעבר לחוזק המבני של הבטון המוחלק, אחת הסיבות המרכזיות לבחירה בפתרון ריצוף זה היא המראה המרהיב שניתן לייצר באמצעותו, מראה שמבוסס על משטח אחיד וחלק במיוחד ועל דוגמת עיצוב בגוונים, בתצורה ובמרקם שמעוניין בו הלקוח. איך בונים רצפת בטון מוחלק? איך מתקבל הבטון החלק הזה? האם מבצעים ציפוי לרצפה המוגמרת? על כל השאלות, תשובות בשורות הבאות.

ריצוף משטחים בבטון מוחלק

בטון מוחלק, כשמו כן הוא, הוא ריצוף המבוסס על שכבת בטון אחת אחידה שעוברת החלקה יסודית ומעמיקה עד לקבלת שכבה עליונה חלקה לחלוטין. בטון זה דומה לכל רצפת בטון שאתם מכירים מבחינה מבנית, אך בניגוד למרבית רצפות הבטון, רצפת בטון מוחלק עוברת תהליך מיוחד של החלקה, התהליך המורכב ועתיר הזמן והעבודה, שמעניק לרצפה בסופו של דבר את המראה החלק שלה. כאשר אנו מדברים על מראה חלק של בטון מוחלק, חשוב להדגיש כי מדובר במראה חלק כמו מראה. לא מדובר על רצפת בטון שאולי ראיתם בעבר במפעל, שהיא מיושרת בצורה מרשימה אך אינה חלקה, אלא ברצפה חלקה לחלוטין ללא חריצים, ללא חרירים וללא חספוס כלשהו, חשוב מאוד לבחור בקבלן שיפוצים המתמחה בהחלקות בטון .

יתרונות בטון מוחלק

לבטון המוחלק ישנם שורה של יתרונות חשובים שהופכים אותו לפתרון ריצוף אטרקטיבי מאוד, ולעומת גם חסרונות שכדאי וחשוב לשקול לפני שמקבלים החלטה. בין היתרונות הבולטים ביותר אפשר למצוא את הבאים:

פתרון זול ואיכותי

הבטון המוחלק נחשב לפתרון זול יחסית לפתרונות אחרים ולא בגלל איכות ירודה או פתרון לקוי, אלא בגלל האופי המובנה של הפתרון. הבטון הוא חומר זול מאוד ביחס לפתרונות שיש או גרניט פורצלן והוא חזק מאוד בכדי להחזיק מעמד לאורך עשורים שלמים.

עמידות גבוהה

הבטון המוחלק עמיד בפני כל חומר וכל אנרגיה שהוא בא איתה במגע באופן טיפוסי. בכלל זה, הבטון המוחלק עמיד בפני קרינת שמש ישירה וכמובן עמיד בפני כימיקלים המשמשים לניקיון, גם הכימיקלים החריפים ביותר שבהם.

פיזור אור

 

ברמת גימור גבוהה המעניקה לרצפת הבטון המוחלק רמה גבוהה של ברק ובגוונים בהירים, יכולה רצפת בטון מוחלק להחזיר כמות גדולה מאוד של אור ולהכפיל את אפקט התאורה הטבעית החודרת אל החלל הפנימי, או את אפקט התאורה המלאכותית. באמצעות גוון הרצפה ניתן לשלוט במידת פיזור האור.  

חוזק מבני גבוה

הבטון הוא כמובן חומר חזק מאוד המשמש לבניית בניינים, גשרים ומחלפים ונהנה מרמת חוזק מבני גבוהה מאוד, מה שמעניק לו עמידות בפני שלל מצבים בשימוש ביתי טיפוסי /  

גמישות עיצובית מקסימלית

את המאפיין העיצובי הייחודי של הבטון המוחלק מקבלים בכל מקרה, אבל עליו אפשר להוסיף גם דוגמת עיצוב על פי בחירת הלקוח. ניתן לצבוע את הבטון בכל גוון ובכל דוגמא, לייצר שילובי גוונים ושלל דוגמאות צביעה בדומה לשלל אפשרויות הצביעה שניתן ליישם על גבי קירות הבית, רק הרבה יותר חלק ומבריק. ואחרי שאמרנו את זה, לבטון המוחלק ישנם גם חסרונות שיש לקחת בחשבון, ובמרכזם הקושי לבצע תיקונים נקודתיים מבלי להשאיר סימנים (בעיה שעולה בעיקר במקרה של הצורך לתקן תשתיות מתחת לרצפת הבטון), שכבת מגן רגישה לחומרים חומציים, התפשטות מהירה של סדקים במידה והמבנה כולו יושב על קרקע תנודתית ולא יציבה. המשמעות היא שתוכלו ליהנות מרצפת בטון מוחלק במשך עשורים שלמים עד שתצטרכו לחוש באחד החסרונות שלה וגם אז, חשוב להדגיש, ישנם פתרונות שהם בהחלט מניחים את הדעת. אבל כעת, בואו נראה איך בונים רצפת בטון מוחלק.

110929-A-UU828-7

בדיקות והכנות ליציקת בטון מוחלק

בשלב הראשון, לפני ביצוע רצפת בטון מוחלק, חשוב לבצע בדיקות יסודיות של פני השטח, הטופוגרפיה שלו ומידת היישור שלו. בדיקות אלה צריכות להתבצע על ידי מודד מוסמך שיכול לציין בדיוק רק את מידת השיפוע של הקרקע ואת מורכבות הטופוגרפיה שלה. חשוב לזכור שכאשר אנו מרצפים באמצעות אריחי חרסינה או שיש, אנחנו שולטים ביישור הרצפה עם כל אריח ואריח שאנחנו מניחים. בבניית רצפת בטון מוחלק, עניין היישור צריך להיפתר מלכתחילה, שכן יציקת הבטון מכסה שטח רחב מאוד בבת אחת. יחד עם זאת, חשוב לציין שגם ברצפת בטון מוחלק קיימת שליטה מלאה על היישור של הרצפה, קרי גם אם השטח עצמו הוא בעל שיפוע כלשהו, הרי שיציקת הבטון בחלקה התחתון תקבל את השיפוע של הקרקע, אך בחלקה העליון ניתן ליישר אותה פלס מלא.

חוזק הקרקע עליה יוצקים את הבטון

כמו כן, יש לבצע בדיקות על חוזק הקרקע וכן לבצע הכנה באמצעות מריחה של חומרי יסוד המהווים את התשתית של רצפת הבטון לפני יציקת הבטון. חומרים אלה אמורים לבודד את הבטון מן הקרקע ולספק לו תשתית להיתפס לקרקע מבלי לחלחל פנימה. כמו כן, שכבות אלה מיועדות ליצור איטום מלא כך שלא ייווצרו חללים בתוך שכבת הבטון, חללים שעם הזמן יכולים לגרום לחולשה בנקודות מסוימות והיא בתורה עלולה לגרום לסדקים.

יציקת בטון והחלקה

לאחר הכנת השטח מזמינים בטון טרי באיכות גבוהה ופשוט יוצקים אותו בשטח הנדרש. במקביל ליציקת הבטון מבוצע יישור של משטח הבטון בגובה הרצוי בדיוק כפי שעושים ביציקת בסיס בטון למבנה. במקביל, מבוצע כבר פילוס מלא של הבטון לקבלת שכבה אחידה ומיושרת ללא שיפוע כלל. זהו גם השלב בו יש לוודא כי כל חורי הניקוז חשופים ולא סתומים על ידי הבטון וכי נשמרים שיפועי רצפה כנדרש סביב חורי הניקוז. כך למשל, ביציקת בטון מוחלק לריצוף חדר אמבטיה, חשוב מאוד ליישר את הבטון בצורה כזאת שתשאיר שיפוע מינימלי לכיוון חור הניקוז של המקלחון, כך שהמים יוכלו לזרום באופן טבעי אל חור הניקוז.

לאחר יציקת הבטון המוחלק

לאחר סיום היציקה והפילוס, משאירים את הבטון להתייבש ולאחר מכן מתחילים בתהליך ההחלקה. ההחלקה עצמה מבוצעת באמצעות מכשיר הנקרא הליקופטר ודומה במידה רבה למכסחת דשא. בתחתית ההליקופטר מותקנים שני להבים המסתובבים במהירות גבוהה כשהמכשיר עצמו כאילו "צף" על פני הקרקע כאשר מעבירים אותו שוב ושוב על כל פני השטח. להבים ההליקופטר מיועדים לשייף וללטש את רצפת הבטון עד לקבלת שכבה חלקה לחלוטין. בסיום העבודה עם ההליקופטר ניתן לצפות לקבלת רצפת בטון חלקה אך לחלוטין לא מבריקה. בשלב הזה גם עדיין ניתן לזהות חרירים קטנים והבטון הוא עדיין אינו ברמה של בטון מוחלק. את השלב הזה מקבלים באמצעות המיקרוטופינג שעליו נדבר ממש עוד מעט. יחד עם זאת, כבר בשלב הזה ישנה חשיבות רבה לאיכות ההחלקה באמצעות ההליקופטר, שכן ככל שפני רצפת הבטון יהיו חלקים יותר ומיושרים יותר, כך ניתן יהיה ליישם שכבת ציפוי דקה יותר בכדי להשיג את האפקט המוחלק תוך שמירה על שיפועי הרצפה.

מיקרוטופינג

את רצפת הבטון ניתן להחליק כמובן עד גבול מסוים. הבטון הוא בסופו של דבר אבן לכל דבר ועניין וגם חלוקי נחל שנחשבות לאבנים החלקות ביותר בטבע, אינן מתקרבות כלל לרמת ההחלקה של בטון מוחלק. על כן, על גבי הבטון שעבר החלקה ויישור יש ליישם שכבת ציפוי, הנקראת מיקרוטופינג. מטרתה היא למעשה לסתום את החריצים והחרירים המיקרוניים ולייצר שכבה חלקה לחלוטין כאילו הנחנו על גבי הרצפה שכבת זכוכית אטומה. שכבת המיקרוטופינג עשויה תערובת של מלט פולימרי, קרי מלט עם חומרים המעניקים לו את המראה הפלסטי המבריק. את השכבה אנו מורחים בעובי של 2-3 מ"מ בלבד ומכאן החשיבות הרבה של שלב ההחלקה המקדים באמצעות ההליקופטר. שכבת המיקרוטופינג היא שכבה חזקה ועמידה מאוד מפני שחיקה, בעלת עמידות גבוהה בפני חומרי ניקוי ובפני שפשופים וחריקות של פריטים ורהיטים.

שכבת המיקרוטופינג בבטון

שכבת המיקרוטופינג היא גם השכבה שבאמצעותה מעניקים לרצפת הבטון המוחלק את המראה הסופי שלה באמצעות בחירת הגוון והדוגמא שאותם אנו רוצים ליישם. אבל לפני שנדבר על נושא העיצוב, חשוב לציין כי בטון מוחלק ניתן לצפות גם באמצעות שכבת אפוקסי שיודע לזרום ולמלא חללים וחריצים ברצפת הבטון. יחד עם זאת, האפוקסי הוא חומר פלסטי שמשאיר סימנים ובעל תחושה מאוד בלעדית בדריכה עליו, ולרוב מתאים יותר לאולמות תצוגה, חניונים וכדומה אך פחות לבתים וחללים פנימיים.

עיצוב בטון מוחלק

אחרי שבנינו את רצפת הבטון ואחרי שהחלקנו אותה, הגיע השלב בו אנו מעוניינים להעניק לרצפה את הטאצ' הסופי עם הצבע שאנו בוחרים. צביעת בטון מוחלק מתבצעת למעשה באמצעות יישום של חומר המתפשט בצורה חלקה על גבי הרצפה. צורת היישום יכולה להתבסס על מריחה, משיחה, הברשה וכדומה, טכניקות שונות המאפשרות להגיע לתצורות ודוגמאות עיצוב שונות על בסיס הצבעים שנבחרו. כמו כן, ניתן לבחור בצבע אטום ואחיד אחד שיכסה את כל הרצפה, או לבחור בצבע ולשלב בו אלמנטים שונים כמו נקודות, פלקסים (שבבים) בגוונים ניגודיים וכן הלאה, הכל בכדי ליצור אפקט שהוא מעבר לצבע חלק וחד גוני. פה גם בא לידי ביטוי אחד היתרונות החשובים ביותר של רצפת בטון מוחלק, שכן רצפת הבטון הופכת למעשה למעין קנבס ציור שעליו ניתן ליישם כל דוגמא וכל עיצוב שרוצים באמצעות צבעים וטכניקות מריחה או משיחה ליצירת הדוגמאות המתאימות. בבניית רצפת בטון מוחלק צבעים נבחרים יכולים להעניק לרצפה את המראה הסופי המבוקש ובאמצעותם ניתן לייצר גם מגוון רחב של אפקטים באמצעות שילובי צבעים ושילובי אלמנטים שונים בתוך הצבע.

צביעת הבטון המוחלק

בצביעת בטון מוחלק תוכלו להגיע לאפקטים של צביעה שאותם אין שום דרך ליישם בפתרונות ריצוף אחרים, לא בשיש, לא בגרניט פורצלן ולא בשום פתרון ריצוף אחר. רבים מהאנשים הבוחרים בפתרון של בטון מוחלק, בוחרים זאת דווקא בגלל היכולת ליישם עיצוב ייחודי ויוצא דופן ברמה של אמנות ממש. בטון מוחלק לבית ובטון מוחלק לגינה בטון מוחלק הוא פתרון ריצוף שאותו ניתן ליישם הם בחללים פנימיים והן במרחבי חוץ. עמידות הבטון המוחלק היא לא רק בפני חומרי ניקוי לשטיפת רצפה, אלא גם בפני פגעי מזג האוויר, לרבות קרינת שמש חזקה וישירה לאורך זמן ותנאי לחות ורטיבות בגשם. יחד עם זאת, כאשר מיישמים בטון מוחלק לגינה, בהחלט חשוב לקחת בחשבון שכל דבר שמונח לאורך זמן תחת קרני השמש עובר תהליך של דהייה והבטון המוחלק אינו יוצא דופן בהיבט זה. על כן, כאשר משתמשים בבטון מוחלק לריצוף הגינה, כדאי וחשוב לבנות פתרון הצללה מקיף ורחב כדוגמת פרגולת עץ או פרגולת אלומיניום שתכסה את כל שטח הרצפה ותגן עליה מפני קרינת השמש.

עיצוב הרצפה

ביישום בטון מוחלק לגינה עומדת לרשותכם האפשרות לעצב את הרצפה בהתאמה לאווירה העיצובית שתרצו ליצור בגינה שלכם, והדבר היחיד שיכול לעצום אתכם כאן הוא הדמיון שלכם. אתם יכולים ליצור עיצוב ירוק של דשא או חום של אדמה, אבל אתם יכולים לקחת את זה למקומות הרבה יותר יצירתיים של מים תכולים, השתקפות השמים, או גוונים חדים ובולטים שיוצרים ניגודיות ומכניסים צבע רענן בגינה החד גונית. האפשרויות הן רבות ומגוונות ולפני שאתם מקבלים החלטה, כדאי לבחון פרויקטים אחרים שבהם נעשו עבודות דומות של בטון מוחלק לגינה.

בטון מוחלק לבן

בטון מוחלק יכול להגיע במגוון רחב של עיצובים והוא יכול להגיע גם בעיצוב לבן לחלוטין. בהיבט זה חשוב להבין כי לא מדובר על אותו בטון מוחלק בהיר מאוד שאותו אפשר לראות בחניונים או באולמות תצוגה, אלא בבטון לבן לחלוטין, בטון צח כשלג שיוצר אפקט עיצובי יוצא דופן. את הבטון המוחלק הלבן מקבלים באמצעות שימוש במלט לבן לצורך ייצור הבטון, אך בנוסף לכך יש לבצע את הציפוי באמצעות תוספת של צבע לבן, שכן המלט הלבן לא יכול לייצר את האפקט הלבן המבוקש בעיצוב חללי פנים, אפקט שאותו יש ליצור באופן יזום במסגרת שלב הציפוי. אחרי שאמרנו את זה, בטון מוחלק לבן יכול להוות גם בסיס ליצירת מגוון רחב של עיצובים אחרים, כמו למשל בטון מוחלק לבן אבל בגוונים שהם יותר אפורים, שמנת או בז', או בטון לבן שניתן לשלב בו שבבים או "לכלוכים" דקורטיביים בגוונים מנוגדים כדוגמת אדום, כחול או שחור. האפשרויות הן רבות, וכפי שאמרנו כבר קודם לכן, הדבר היחיד שיכול להגביל אתכם פה הוא הדמיון שלכם. בטון מוחלק לבן מספק לכם קנבס נקי לכל דבר ועניין, עליו תוכלו ליצור מגוון רחב של אפקטים, משיחות קווים מעוגלים, פיזור נקודות, משחקי גוונים וכדומה.

בטון מוחלק לבית פרטי

אם אתם בוחרים באפשרות של בטון מוחלק לבית, בטון מוחלק לגינה או אפילו בטון מוחלק למשרד או לעסק, אתם רוצים לוודא שאתם מזמינים את אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום. כפי שאמרנו קודם לכן, אחד החסרונות הגדולים של הבטון המוחלק הוא הקושי לבצע בו תיקונים נקודתיים. נותני שירות שאינם אוחזים ברמת המקצועיות הנדרשת עלולים להידרש לתיקונים הללו עוד לפני שהתחלתם אתם להשתמש ברצפה החדשה שלכם, ומזה אתם בהחלט רוצים להימנע. כדי לבחור את אנשי המקצוע המתאימים ביותר, כדאי לבקש המלצות מחברים, בני משפחה ומכרים ויותר מכל, כדאי לבקש חוות דעת מקצועיות מאנשים העוסקים בתחום הבנייה והעיצוב, אדריכלים, מהנדסי בניין, מעצבי פנים, רצפים, קבלנים או כל איש מקצוע אחר שיש לכם גישה אליו ויכולים לקבל את דעתו על גורם מקצועי שיכול לבצע עבורכם רצפת בטון מוחלק לבית או לגינה. כמו כן, לאחר שיש בידיכם שם של איש מקצוע, כדאי לשבת איתו ולראות עד כמה הוא רספונסיבי לדרישות שלכם ולמה שאתם רוצים להשיג במסגרת הפרויקט.

בדקו קטלוגים של עבודות בטון מומחלק

בדקו קטלוגים של ריצוף בטון מוחלק, בדקו תמונות וכתבות בתחום, בקרו אולי במבנים או בתים שבהם מיושם בטון מוחלק ועל פי הצורך כדאי להיעזר גם במעצב פנים שיסייע לכם לגבש את עמדת העיצוב שלכם אל מול העיצוב הכולל של הבית. רק לאחר שאתם מגובשים לחלוטין בעניין זה, שבו עם איש המקצוע שבחרתם ובדקו עד כמה הוא בטוח ביכולת שלו ליצור את אפקט העיצוב המבוקש. לעיתים תוכלו לראות שספק עולה בליבו ובמקרה כזה אתם רוצים להבין מדוע והאם זה אומר משהו על הרמה המקצועית שלו. בכל מקרה, וודאו שאתם ניגשים למשימה עם אנשי המקצוע המתאימים, שכן תקלות ברצפת בטון מוחלק הן תקלות שקשה לחיות איתן וקשה לתקן אותן.

המדריך לבטון מוחלק
אז מה היה לנו בכתבה:

אל תפספסו את המחירים שלנו! 

מרכז הבטון הישראלי
מרכז הבטון הישראלי

בונים בית חדש או נכנסים בקרוב לדירה? מתכננים שיפוץ שיהפוך את הנכס שלכם להגשמה של כל החלומות שלכם? אנו שמחים להציג בפניכם את אחד הפתרונות שיגשים את החלום שלכם. קוראים לזה ביצוע החלקת בטון. במרכז הבטון הישראלי תוכלו להנות מתהליך מקצועי, יעיל, מהירמדויק ולא פחות חשוב מרהיב ביופיו. אנו מבצעים מגוון של שיטות יישום לחומר הבטון ביניהן בטון מוטבע, מקירוטופינג, בטון מוחלק צרוב ועוד. שיטת היישום מתאימה הן לחלקים הפנימיים והן לחלקים החיצוניים של הבית.

התקשרו עכשיו!

רוצים מידע נוסף או הצעת מחיר משתלמת?

פשוט הכניסו את הפרטים שלכם בטופס המצורף ונציג חוזר אלייך בהקדם!